مقاله صنایع دستی

میناکاری

مینا

مینا کاری و انواع رنگ های ان:

مینا کاری بیشتر روی مس و نقره و طلا و یا کاشی و شیشه و سفال انجام می شود .به ان میناسازی هم میگویند . رنگ مینا ابی لاجوردی و فیروزه ای و بنفش و قرمز و سبز و زرد و مشکی و طلایی است . این رنگ ها با سنگ اهن و مواد معدنی و گیاهان تهیه می شود . مینا اصفهان بسیار معروف است. در اصفهان میناکاری روی مس و سفال و شیشه رواج دارد.

انواع مینا و طریقه ساخت ان:

مینای نقاشی: از رایج ترین نوع مینا میتوان مینای نقاشی را نام برد .مینای نقاشی دارای براقیت و درخشانس و رنگارنگی زیبایی هستند بیشتر برای زیور الات استفاده میشود ..برای ساخت مینا با این روش ابتدا ورقه مسی را به شکل مورد نظر تبدیل می کنند. سپس ان را سرخ میکنند و در اب میگذارند که نشکند .بعد چربی ان را با جوهر گوگرد و اب پاک میکنند . بعد 3 بار ان را لعاب می دهند و ان را نقاشی میکنند . بعد دوباره باید حرارات ببیند .

مینای نقاشی
مینا نقاشی

مینا خانه بندی: به ان خانه به خانه و حفره بندی می گویند.مفتول فلزی که بهتراست نقره باشد با لحیم کاری روی سطح کار مینارا به وجود می اورد. با رنگهای مینا فضای بین مفتولها رنگ می شود . محصول را با لعاب بی رنگ برای جلوگیری از تغییر رنگ و سیاهی مفتول می پوشانند و ان را به کوره میبرند . برای براقیت و درخشنگی مفتول باید ملیله و مینا ترکیب شوند . امروزه این روش کمتر استفاده میشود . کشورهایی که از این روش استفاده میکنند عبارتند از روسیه و هند و چین.

مینا خانه بندی
مینا خانه بندی

مینا برجسته: در این روش بر روی محصول فلزی نقاشی و طراحی میکنند .لعاب این نوع مانند مینای نقاشی است .

مینای برجسته
مینای برجسته

مینای مرصع: در روش مینای مرصع با کمی اب و رنگ لعاب دانه های یاقوتی و سنگهای زینتی شکل با رنگ متنوع روی ظرف مینا چپسبانده می شود .از خرد کردن شیشه ها و یا حرارت دادن انها دانه یاقوتی به دست میاید .این هنر بسیار در اصفهان رواج دارد.

مینا مرصع
مینا مرصع

مینای شکری: در این نوع با لعاب رنگی محصول مسی را پوشش میدهند .اما امروزه پوشش ان با رنگ سفید است .بعد با رنگ دلخواه سطح لعاب شده را رنگ می نمایند .

مینا شکری
مینا شکری

ساخت مینا روی مس:

برای مینا سازی از فلز مس ،الومینیوم ،استیل،طلا،نقره،مفرغبرنز،،برنج استفاده می کنند .برای ساخت مینا بهترین فلز مس است .زیرا جذب لعاب مس از فلزات دیگه بیشتر است . ظروف یا محصول مورد نظر با کمک مسگر ساخته می شود.سپس لعاب سفید رنگ توسط میناکار به ان زده می شود. بعد ان باید فلز لعاب شده را با دمای حداکثر 750 درجه در کوره بپزند.سپس دوباره ان را لعاب میدهند و 3 یا 4بار این کار را تکرار می کنند .بعد روی ان نقاشی و طراحی انجام می شود . و دوباره در کوره با دمای 600 درجه پخته می شود.ظروف مینا به 2 صورت چکش کاری و خمکاری تولید میشوند .

مینای مسی
مینای مسی

مزیت مینا کاری روی مس اصفهان:

1.استحکام بالا

2.عمر طولانی

3.جدب لعاب بیشتر

4.چکش خوار بودن

میناسازی روی سفال:

اصل این هنر در شهر لالجین همدان و اصفهان می باشد . معنی سفال عبارتست از: پختن ظروف گلی در کوره. برای میناکاری روی سفال ابتدا ظرف مورد نظر را سنباده زنی میکنید . سنباده باعث صاف و یکدست شدن ان می شود . مرحله بعد ایجاد تقارن است .باید مرکز ظرف را مشخص کنید و علامت بزنید . اگر مشخص کردن مرکز ظرف سخت بود می توانید از شابلون استفاده کنید . بعد از مشخص کردن نقاط و علامت گذاری ها باید شابلون را در جایی که میخواهید طراحی کنید قرار دهید . از جوهری استفاده نمایید که به قسمتهای دیگر پخش نشود.بعد از ان نوبت کار با سیاه قلم است .منظور از سباه قلم ترکیب گرافیت با چسب است . از ان روی طرح محصول استفاده می کنند که طرح ثابت بماند .سپس ان را لعاب میکنند و بادمای مشخص در کوره قرار میدهند. میناروی سفال را میتوان بدان کوره هم ساخت . به این صورت که از لعاب سرد استفاده میکنند . لاک هایی که برای رنگ امیزی از ان استفاده می شود هم به حرارت نیاز ندارند .

مینای سفالی
مینای سفالی

مزیت خرید مینای سفالی:

1.ارزان قیمت بودن ان .

2. تنوع طراحی بالا.

3.مناسب دیزاین دکوراسیون داخلی.

4. برای هدیه تبلیغاتی با صرفه است .

تفاوت میناسازی روی سفال و مس:

1.قیمت میناروی مس گرانتر است . زیرا مس ارزش بالایی دارد .

2. دوام مس بیشتر از سفال است . زیرا سفال شکننده تر می باشد .

در سفال رنگ زمینه بیشتر از زمینه مسی است .

میناسازی روی شیشه:

ابتدا روی ظرف شیشه ای طرح مورد نظر را می کشید . بعد روغن مخصوص را با پودر شیشه مینا و رنگ های ان ترکیب کنید . خمیری که به دست امد را داخل قیف میریزید .سپس خمیر داخل قیف را با چسب روی طرح ها می چسبانید .ان را در کوره قرار دهید .

مینای شیشه
مینای شیشه

انواع لعاب مینا:

1.لعاب به روش متالیک صنعتی: این لعاب روی بیشتر فلزات کاربرد دارد . مخصوصا اهن و چدن..

2.لعاب به روش هنری: این لعاب بیشتر مناسب استفاده روی مس است .این لعاب شفاف و نیمه شفاف و مات است .

محصولات میناکاری:

محصولات میناسازی عبارتند از بشقاب ،قندان ، شکلاتخوری، کاسه بشقاب ،گلاب پاش ، انواع گلدان

ویژگی مینا اصفهان:

1.دارای زیر ساخت یکنواخت است.

2.لعاب یکسان و هم قطر دارد.

3.یکسانی ضخامت نقاشی در ان دیده می شود .

4.بدان ترک خوردگی و پارگی و زبری و حباب حبابی است.

5. مینا اصفهان درخشندگی بالایی دارد.

6.دارای طرح و نقشهای با اصالت ایرانی است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *